Porovnání aditiv pro podporu kořenového balu

RAKETOVÝ START ROSTLIN - MARKETING NEBO REALITA?

Porovnání aditiv pro podporu kořenového balu

Asi každý z nás začne, dříve nebo později, přemýšlet nad jednou věcí: Co mohu udělat proto, aby moje rostliny byly větší? Zdravější? Výnosnější? Mnoho věcí ovlivníme správnou péčí. Můžeme pořídit kvalitnější osvětlení. Rostliny můžeme pěstovat v kvalitnějším substrátu. Pěstírnu obohatíme o klipsové větráčky. Na druhé straně však stojí různé stimulátory či aditiva. A právě ty nejznámější z nich jsme pro vás porovnali.

 


PROČ JSME POROVNÁVALI?


Když jsme o aditivech pro naše sazenice uvažovali, uvědomili jsme si, kolik jich na trhu je. Každá značka má dnes desítky z produktů. Z toho zpravidla 1-3 jsou základní hnojiva, tedy NPK, PK apod. Vše ostatní jsou doplňky, aditiva. A vyznat se v nich je pomalu umění. V našem případě jsme navíc přesně věděli, po čem jdeme. Tedy jaké látky by hledaný přípravek měl obsahovat. Při představě, že se touto nabídkou prokousává někdo, kdo o takových přípravcích nic neví, však veškerá sranda končí. Rozhodli jsme se pro vás proto udělat výběr těch nejpopulárnějších a obecně nejlépe hodnocených. Přiblížíme si, k čemu který přípravek slouží a jak se používá. Následně si jejich účinky porovnáme.

Konkrétně jsme se zaměřili na kořenové stimulátory a aditiva. Tedy přípravky, které by přispět k rychlejší tvorbě kořenového balu. Ten by měl také být mohutnější. Bohatší bal by se také měl projevit na lepší vitalitě a stavu rostlin. Ty by měly být větší, pevnější a měly by mít větší listy, více květů a plodů.

 


VYBRANÁ ADITIVA


 

SHOGUN START

Shogun je britská značka, která se věnuje vývoji hnojiv a aditiv. Pravděpodobně jako jediní mají v týmu vědeckého pracovníka, konkrétně biochemičku Dr. Callie Seaman. I z toho důvodu jsou jejich produkty inovativní a neopírají se pouze o neustále opakované zastaralé formule. My jsme od nich vybrali dvě aditiva. Shogun Start urychluje pohyb auxinů, což se projevuje rychlejším růstem kořenů. Díky technologii SmartZen zvyšuje lepší příjem živin, zvyšuje obsah chlorofylu a zvyšuje celkovou odolnost před bakteriálními chorobami. 

SHOGUN KATANA ROOTS

Druhým kořenovým stimulátorem této značky js Katana Roots. Stimuluje rychlou tvorbu kořenů a jejich masivní větvení. Bohatý kořenový bal se projevuje větším množstvím absorbovaných živin, což následně vede také k rychlejšímu růstu a větším rostlinám. Rostliny tak mají obecně silnější stonky, zelenější listy (díky lepšímu příjmu železa a vápníku) a nasazují větší množství květů. Ty následně minimálně opadávají a většina z nich se přemění v plody (zde trošku předbíháme, jedná se totiž o výsledek potvrzený naším experimentem).

XTREME GARDENING MYKOS

Značka Xtreme Gardening pochází z Ameriky. Jejich cílem je inspirovat pěstitele k používání čistě organických přípravků, na jejichž produkci se specializují. My jsme vybrali MYKOS, což jsou granulované mykorhizní organismy. Mykorhizní symbióza s kořeny se projevuje lepší a mohutnější absorpcí vody i živin, což opět vede k větším a zdravějším rostlinám. Mykorhiza do půdy nepřidává žádné živiny, pouze pomáhá lépe absorbovat živiny již přítomné, pro rostlinu samotnou nedostupné. Konkrétně obsahuje houbu Rhizophagus intraradices.

PLANT SUCCESS ORCA

Plant Success Organics vznikla se zaměřením na rekultivaci půdy a substrátů. Jejich studium dynamických půdních systémů nejbohatších půd na zemi vedlo k vývoji řady podpůrných produktů. Jejich filozofií lze interpretovat jako "krmte půdu, ne rostliny". Zastávají názor, že živá půda je naprostým základem pěstováním (a my s tím plně souhlasíme). Opět jsme vybrali dva produkty. Orca Liquid Mycorrhizae je tekutá směs mykorhizních hub obohacená o prospěšné bakterie. Jak mykorhiza funguje jsme si vysvětlili u doplňku MYKOS. O bakteriích nám více řekne následující produkt.

PLANT SUCCESS KING CRAB

King Crab je obsahuje snad největší množství prospěšných bakterií, které jsme v jednom produktu kdy viděli. Bakterie v půdě zvyšují příjem fosforu a mikroprvků, což se projevuje většími výnosy. V kombinaci s mykorhizou se jejich účinky vzájemně násobí. Bohatá mikroflora v podobě bakterií také pomáhá rostlině rapidně odolávat před patogenními bakteriemi a chorobami. Téměř zcela tak eliminují nejen výskyt padlí, ale později také houbové a bakteriální choroby na plodících rostlinách. Zároveň zvyšují odolnost vůči suchu, což oceníme zejména v letních měsících.

GUANOKALONG POWDER

Značky Guanokalong a GK-Organics jsou nizozemské značky zaměřené na produkci 100% organických produktů. Vybrali jsme Guanokalong Powder. Přípravek se z velké části skládá ze sušeného netopýřího trusu. Ten obsahuje řadu mikroprvků, enzymů. Dále obsahuje velké množství fosforu (2-15-2) a vápníku. Oba prvky jsou důležité pro bohatou tvorbu zdravého kořenového balu. Prášek smíchaný ze substrátem celkově zlepšuje vzdušnost a strukturu půdy. Výsledkem je značné urychlení tvorby kořenového systému. Zároveň zlepšuje odolnost rostlin před bakteriálními chorobami.

 


JAK TO PROBÍHALO


Jako modelovou rostlinu jsme si vybrali naši oblíbenou Peito de Moca. Jedná se o kompaktní odrůdu C. chinense, která je vhodná i do podmínek s omezeným prostorem. To nám umožnilo pozorovat nejen vývoj a množství kořenového balu, ale také množství nasazených květů a plodů. Semínka jsme klíčily v čistém kokosovém vláknu. Následně jsme je přesadili do 1l květináčů do směsi kokosového vlákna a perlitu (70/30). Na dno květináče jsme dali klasicky cca 2cm vrstvu drenáže (keramzit). 

Pro porovnání jednotlivých produktů jsme si stanovili 6 skupin. Každá skupina byla zastoupena 10 rostlinami. Ideální počet to sice není, na více jsme, bohužel, neměli v tu chvíli prostor. První skupina dostávala obě aditiva značky Shogun, tedy Start a Katana Roots. Přípravek jsme dávali na týdenní bázi. První a druhý týden jsme dávkovali 4 ml Shogun Start a 5 ml Shogun Katana Roots na 1 l vody. Od třetího týdne jsme obě aditiva dávkovali v koncentraci 1 ml přípravku na 1 l vody. Druhá skupina dostávala v zálivce tekuté houby a bakterie od značky Plant Success. Ačkoliv stačí dávkovat jednou a mikroorganismy se v půdě množí, obnovovali jsme dávku v zálivce co každé 2 týdny. Oba přípravky jsme dávkovali v koncentraci 1 ml na 4 l vody. Třetí skupina měla v substrátu rozmíchaný prášek Guanokalong. Prášek jsme dávkovali v koncentraci 1 kg na 100 ml substrátu. Čtvrtá skupina měla v substrátu přimíchaná MYKOS od Xtreme Gardening. Před přesazením semenáčků jsme do vyhloubené jamky nasypali asi kávovou lžičku granulátu. Pátou skupinu jsme označovali jako All Inclusive. Měla totiž v substrátu zamíchaný prášek Guanokalong a v zálivce jsme dávkovali Shogun Start a Katana i Plant Success Orca a King Crab. Šestá skupina byla ta nejdůležitější, kontrolní. Ta nedostávala aditiva žádná a sloužila k porovnání všech ostatních skupin. 

Nyní jsme si řekli, v čem se jednotlivé skupiny lišily. Něco však měli společné. Jelikož je kokos prakticky mrtvé, hydroponické médium, je potřeba rostliny pěstované v kokosovém vlákně s každou zálivkou hnojit. Dodávat je potřeba minimálně základní NPK, vápník a hořčík. K tomuto účelu jsme používali Shogun Calmag (přezdíváme mu Wuxalkiller, bezkonkurenční doplněk Ca a Mg na trhu) a Bionova Coco Forte A+B. Živný roztok jsme připravovali na bázi měření EC. Vždy jsme EC vstupní vody navýšili Calmagem o 200 µS a následně jsme dorovnali NPK hnojivem do EC 1200 µS. Pokud máte pocit, že na vás v tuhle chvíli mluvíme sprostě, nebojte. Na pochopení výsledků našeho experimentu to nemá vliv. 

Experiment trval 12 týdnů. Následně jsme porovnali kořenový bal všech sazenic. Důkladně jsme také prozkoumali nadzemní část rostliny: stonek, listy, množství květů a případně také plodů.

 


A JAK TO CELÉ DOPADLO?


Výsledky byly jednoznačné, avšak překvapivé. Všechny přípravky jsme totiž už používali, konkrétně u rostlin na finálním stanovišti předchozí sezónu. O jejich účincích jsme tedy měli nějakou představu a v hlavě nám naskakovaly předběžné výsledky. Málo jsme však věděli, že u malých rostlin to může vypadal úplně jinak. No, nebudeme vás napínat. Než se vrhneme to analýzy výsledků, podívejte se na následující videa. Ve videu uvidíte kořenové systémy všech rostlin od dané skupiny. Video doporučujeme sledovat v režimu celé obrazovky.

 

1. SHOGUN

 

2. PLANT SUCCESS

 

3. GUANOKALONG

 

4. MYKOS

 

5. ALL INCLUSIVE

 

6. KONTROLA

 

Zároveň se také podívejme, jak vypadaly nadzemní části rostlin. Abychom se vyhnuli různým kolážím nebo obrovskému množství fotek, rozhodli jsme se vyobrazit vždy jednu typickou rostlinu pro danou skupinu. Pokud tedy z 10 rostlin bylo 7 podobných, 2 daleko menší a 1 enormní, vyobrazili jsme z důvodu objektivity některou z prvních 7 rostlin. Doufáme, že nám tuto objektivitu budete věřit. Nejsme, koneckonců, vázáni za žádnou z porovnávaných značek a nemáme jakékoliv benefity z jejich prodejů. Obrázky doporučujeme otevřít v plné velikosti v nové kartě a pořádně zblízka prohlédnout.

1. SHOGUN

Velmi pevné rostliny se silným stonkem. Silná násada listů, minimální internodia. Násada květů v bohatých trsech, velmi raná násada plodů (8-12 na rostlině).

2. PLANT SUCCESS

Rozložité rostliny, u kterých stonek se velmi rychle větvil. Násada listů standardní. Bohaté kvetení v menších trsech, 1-3 rostoucí plody na rostlinu.

3. GUANOKALONG

Spíše slabší s řídce větvené rostliny s tenkým stonkem. Násada listů standardní. Násada květů jednotlivě, později v malých trsech; 1-3 plody na rostlinu.

4. MYKOS

Nejmohutnější rostliny s enormní násadou listů. Velmi pevné stonky. Bohatá násada květů v početných trsech. Avšak většinou žádné rostoucí plody.

5. ALL INCLUSIVE

Relativně rozložité rostliny s pevnými stonky, ale řidším větvením. Násada květů zprvu jednotlivě, později v bohatých trsech. Zpravidla bez plodů.

6. KONTROLA

Relativně kompaktní rostliny, avšak s viditelně vyzáblými větvemi. Silná násada listů, kvetení bohaté v menších trsech. Asi 1-3 plody na rostlinu.

 


ROZBOR VÝSLEDKŮ


Doposud jsme na vás házeli jen další a další hromady různých dat. Pojďme je společně rozuzlit. Abychom si vše přehledně roztřídili, stanovili jsme zlatou, stříbrnou a bronzovou medaili pro jednotlivé skupiny. 

O Zlatou medaili se spolu dělí Shogun Start & Katana a Xtreme Gardening MYKOS. Rostliny obou skupin měly velmi bohatý a silně větvený kořenový bal. Díky tomu získávali větší množství vody a živin, což se promítlo na celkovém stavu rostlin. Ty měly nejsilnější stonky, které se také nejvíce větvily. Obě skupiny byly také neskutečně olistěné. Rostliny s MYKOSem také prakticky neshazovaly spodní listy, což vedlo k větší ploše k intenzivní fotosyntetickou aktivitou. Rostliny zalévané Shogunem byly praktciky obalené plody a žádná z jiných skupin se tomuto stavu ani nepřiblížila. Trsy však byly spíše průměrné a čítaly okolo 3-5 květů. Rostliny s MYKOSem sice při ukončení experimentu většinou neplodily, nasazovaly však enormní trsy čítající zpravidla 5-8 květů. Některé z rostlin jsme si jako bonus nechali "na hraní" pod světly. Jak tyto rostliny vypadaly o necelé dva měsíce později si ukážeme na konci článku.

Stříbrnou medaili spolu sdílí Kontrolní skupina bez jakýchkoliv aditiv a Plant Success Orca & King Crab. Překvapivým zjištěním by mohlo být, že kořenový bal kontrolní skupiny byl prakticky srovnatelný s předchozími dvěma skupinami, které od nás dostaly zlatou medaili. Krásně to však ukazuje, že objem není vše a kvalita vždy vítězí nad kvantitou. Stonek kontrolní skupiny byl oproti ostatním viditelně vyzáblý a na dotyk velmi křehký. Postrádal pružnost typickou pro předchozí dvě skupiny. Rostliny také nasazovaly malé trsy čítající 2-4 květy a z každého trsu zůstal zpravidla jediný rostoucí plod. Krásně to ukazuje, co se stejným kořenovým balem dokáže rychlejší pohyb auxinů u Shogunu nebo rozšířená kořenová plocha pomocí mykorhizních hub u MYKOSu. 

Pomyslné druhé místo je však plné překvapení, protože se na něm umístila také skupina All Inclusive. Pokud jste, stejně jako my, očekávali kontrolní skupinu na posledním místě a All Inclusive na první, nejste v tom sami. Objektivně však musíme říct, že při delším trvání experimentu by se právě skupina All Inclusive možná dostala na úroveň zlaté medaile. Pokud se na rostliny pozorně podíváme, všimneme si, že nejprve nasazovala plody snad jednotlivě. Na nejnovějších větvích jsou ale trsy, které čítají 4-8 květů. Celkově byly tyto rostliny ze začátku menší oproti ostatním a také pomaleji rostly. Tuto skutečnost dáváme za vinu prášku Guanokalong. Ten totiž v kokosovém vláknu udržoval vlhkost déle, než tomu bylo u ostatních skupin. Stejný jev jsme také pozorovali u skupiny, která měla v substrátu čistě prášek Guanokalong. Když byl kokos u ostatních skupin již rezavě hnědý a květináčky lehké a vyžadovaly zálivku, kokos obou skupin s Guanokalongem byl černý a květináče těžké, jako by byly před chvílí zalité. 

Na posledním místě se s bronzovou medailí umístily skupiny Plant Success Orca & King Crab a Guanokalong Powder. Zejména Plant Success bylo obtížné zařadit. Rostliny totiž kvetly v menších trsech, někdy i jednotlivě, avšak měla téměř 100% míru oplození a ze všech vyrůstaly plody. Navíc byly rostliny opravdu mohutné. Zcela jistě by se při výsadbě na finální stanoviště jednalo o extrémně odolné a rozložité sazenice. Nízká násada květů pro nás však byla při celkovém hodnocení rozhodující. Skupinu Guanokalong Powder pak hodnotíme jako nejhorší. To však neznamená, že by tento produkt byl špatný, naopak. Tento produkt jsme totiž testovali na plodících rostlinách ve 20l květináči. Násada plodů u rostlin s tímto práškem zde byla minimálně trojnásobná. 

 


GUANOKALONG - DOBRÝ SLUHA, NEBO ZLÝ PÁN?


Přiznáváme, že jsme z výsledku prášku Guanokalong zklamaní. Na základě předchozích zkušeností jsme předpokládali, že rostliny budou jedny z nejlepších. Tušíme, nicméně, kde se stal problém. Při konzultaci s kamarádem z Higarden jsme se dozvěděli, že prášek díky své povaze vytvoří při smícháním s kokosovým vláknem (a vlastně jakýmkoliv jiným substrátem) doslova kompost. To vede k mohutnějšímu zadržování vody v substrátu. Malé semenáčky však mají velmi drobné kořínky, o nějakém balu zde ze začátku nemůže být řeč. Rostliny proto nestíhají dostatečně vstřebávat zadrženou vodu, což zprvu vede k uhnívání kořínků. 

Dávkování je navíc 1 kg prášku na 100-200 l substrátu. My jsme v domnění, že rostlinám přilepšujeme, použili silnější koncentraci 1 kg na 100 l substrátu. Tím jsme však naopak zvýšili množství vody, která se v květináčích držela. Daleko rozumnější by bylo použít mírnější koncentraci, možná bychom se nejprve nebáli ani dávkovat 1 kg prášku na 500 l substrátu. Druhé řešení by bylo zvýšit podíl perlitu ve směsi. My jsme se rozhodli prášek dávkovat až po druhém přesazení. Nejprve tedy pikýrujeme vyklíčené sazeničky do květináčků o objemu 0,25 l. V tomto případě ještě Guanokalong v substrátu nebude, aby rostoucí kořenový bal stíhal přebytečnou vodu vstřebávat. Následně při přesazování do 1l květináčů již použijeme směs s Guanokalongem. 

Abychom vás na tento prášek trochu navnadili, přikládáme několik fotek plodících rostlin z minulé sezóny, které tento prášek měly v květináči.

 

 


CO JSME SE V GOROL CHILLI NAUČILI


Porovnání všech těchto přípravků nás zase posunulo o něco dál a dalo nám řadu velmi cenných zkušeností. Navíc nám pomohlo chápat tyto přípravky v komplexním pojetí (viz Guanokalong). Pokud o zařazení aditiv pro své rostliny uvažujete a nejste si jistí, které vybrat, doporučujeme následující. Nejlepší kombinace v poměru cena / výkon pravděpodobně dosáhnete užíváním Shogun Start, Shogun Katana Roots a Xtreme Gardening MYKOS. Aditivy Shogun můžete porosit již semínka po jejich výsevu. Obě by totiž měly také urychlovat klíčení a následně ihned po vyklíčení urychlovat růst kořínků. Následně při prvním přesazení do květináčů doporučujeme pod sazenice přímo ke kořenům kávovou lžičku granulek MYKOS. První a druhý týden po přesazení provedeme hnojení Shogunem Start (4ml/l) a Katana Roots (5ml/l). Od třetího týdne dávkujeme jednou týdně obě aditiva v koncentraci 1ml/l. Zároveň již od třetího týdne aplikujeme klasické NPK hnojivo, a to i v případě, že používáme předhnojený substrát. Při výsadbě na finální stanoviště pak doporučujeme substrát smíchat s práškem Guanokalong. V horkých letních měsících nám pomůže udržet vodu v substrátu, což se projeví dobrou absorpcí vápníku a celkově zdravějšími rostlinami a kořeny.

My, pochopitelně, máme k dispozici všechna testovaná aditiva. Budeme je tedy používat následovně. Substrát pro výsev či výsevní tablety Eazy Plug porosíme nejen Shogunem Start & Katana Roots, ale také PS Orca & King Crab. Tekutá mykorhiza a bakterie nám umožní budovat neskutečně účinný mikroekosystém prakticky od vyklíčení. Následně se však pude postup shodovat. Tj. při přesazování do květináče přidáme lžičku granulek MYKOS a první dva týdny budeme dávat plnou koncentraci aditiv Shogun. Následně budeme každý týden dávat udržovací dávku. Prášek Guanokalong poprvé použijeme až při přesazování do větších květináčů, případně do finálních nádob. 

Na závěr ještě přikládáme slíbené fotky, jak vypadaly plodící sazenice s granulátem MYKOS necelé dva měsíce po ukončení srovnávacího experimentu. 

 

Doufáme a věříme, že vám toto naše srovnání pomohlo a bylo pro vás přínosem. Jsme si vědomi toho, že podobných aditiv je na trhu obrovské množství. Bohužel není v našich silách porovnat vše. Koneckonců vše děláme v našem volném čase a všechny použité přípravky jsme poctivě zakoupili. Aby měl podobný experiment váhu, bereme množství 10 rostlin na skupinu jako absolutní minimum. I proto je pro nás obtížně vměstnat více pokusných rostlin mezi naše standardní sazenice. Musíte nám proto odpustit, pokud jsme nevybrali zrovna váš oblíbený produkt. Pokud však máte pocit, že nám unikl doslova "gamechanger", budeme rádi, když nám o něm dáte vědět. Nevylučujeme, že bychom podobné porovnání v budoucnu opět provedli. 

Zašleme ti akce a tipy k pěstování ve správný čas

Nenechte si ujít žádné novinky.

Ochrana soukromí a nastavení

Abychom mohli přizpůsobit obsah a reklamy konkrétním uživatelům, poskytovat funkce sociálních médií a analyzovat návštěvnost našeho webu, používáme soubory cookie. Informace o vaší práci s webem také sdílíme s našimi partnery pro sociální média, inzerci a zpracování analýzy, a to v souladu s dokumentem Zásady zpracování osobních údajů. V části „Nastavení souborů cookie“ můžete upravit své preference. Používáním tohoto webu vyjadřujete souhlas s používáním souborů cookie.

Povolit vše Povolit bez cílené reklamy | Cookie nastavení